close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Visual kei - co to je a odkud se vzalo?

31. července 2016 v 14:16 | Kvicka |  Visual kei - tipy a rady
Skutečnost, že letos jsem měla o Visual Kei přednášku na Advíku, mě konečně popostrčila, abych začala psát dlouho plánovanou sérii článků o visual kei.
Tento článek představuje pomyslný úvod: představení módního stylu Visual Kei, jeho historii, kde se vzal a co to zhruba je.
Následující články se budou zaměřovat na praktické rady, jak visual kei nosit, na co si dát pozor, kde sehnat oblečení atd.
Netvrdím, že jsem expert na visual kei. Ale sama ho cca 8 let nosím, takže si troufnu říct, že jsem se pár věcí naučila ;)
Ráda bych je předat dál a pomohla tak lidem, kteří s visual kei teprve začínají nebo dokonce zatím jen o nošení visual kei uvažují ;)

VISUAL KEI

ヴィジュアル系


Visual kei je jedním z módních stylů patřící pod pouliční japonskou módu jménem HARAJUKU.
Co je to Harajuku móda?
Harajuku móda vychází z názvu čtvrti v Tokyu, která je známá jako centrum módy mladých lidí. V 70. a 80. letech se sem přesunuli mladí módou-posedlí lidé. Byly zde vybudovány obchody z oblečením a Harajuku se pak sama stala zaštiťujícím názvem pro módní styly, které zde existují.

Nicméně jeho původ není zde. Jedná se o subkulturu, která vznikla a je populární od 80. let a je velmi těsně svázanou s japonskou rockovou, metalovou, punkovou (j-rock) hudbou. Primárně se totiž jedná o styl hudebních skupina a jejich příznivců. Proto bych mohli tvrdit, že pokud někdo nosí visual kei, zároveň poslouchá j-rock. (Nicméně jsem nedělala žádnou vědeckou studii, co by tohle dokázala, takže to není stoprocentní tvrzení. xD) Naopak to ovšem neplatí. Můžete poslouchat j-rock a nenosit visual kei. Zároveň existují i skupiny, které jsou j-rockové, ale s visual kei nemají vůbec nic společného. Nebo visual kei dříve byly, ale nyní je jejich styl pouze rockový.
Visual kei je tedy někdy považováno přímo za sub-žánr j-rocku. Já si osobně si ale myslím, že označení, že "skupina hraje visual kei" je chybné. Protože visual kei není primárně hudební žánr, nýbrž styl. Vztahovat by se měl tedy ke vzhledu a vystupování skupiny, nikoli k samotné hudbě, která je u jednotlivých visual kei skupin velmi rozmanitá.

Charakterizovat, jak přesně vypadá visual kei, jde dost špatně. Visual kei je totiž neuvěřitelně otevřený a široký módní styl. Visual kei si všeobecně zakládá na propracovaných outfitech, účesech a make-upu a, jak nám dále prozradí původ názvu "visual kei", jeho cílem je šokovat.
Primárně je ovlivněn hudbou, z které vychází, proto má prvky z těchto stylů (rock/punk/metal). Můžeme také tvrdit, že podoba visual kei, která je nošena fanoušky j-rocku, je silně ovlivňována stage-kostými, které jednotlivé visual kei skupiny nosí a nosili. Fanoušci totiž primárně čerpají inspiraci právě ve svých idolech.
(Pozor! Nemyslím visual kei cosplay, který je přesná kopie některého j-rockera a jeho outfitu, ale pouze outfity, které jsou jimi inspirovány.)

Visual kei má šilené množství dalších podstylů, které se od sebe více či méně liší. Zde je rozepisovat nebudu. Je možné že eventuelně je zkusím zpracovat a udělat o nich zvlášť článek. Pro příklad existuje např. Nagoya kei, o kterém by šlo říci, že je extrémně temné; Lolita Kei (např. Versailles), Iyoru kei (doktorské) atd.....

Kde se vzalo, tu se vzalo označení "visual kei"?


Má se za to, že termín "visual kei" má původ v sloganu j-rockové skupiny X JAPAN
"Psychadelic Violence Crime of Visual Shock".

Poprvé byl oficiálně užit v roce 1992 ve článku časopisu SHOXX jako "Bijuaru shokku kei" (visual shock style).
Občas se visual kei zároveň referovalo jako o make-up stylu ("okeshou kei").
Přesně zde, v původu označení "visual kei", je vidět i cíl tohoto stylu. Vizuálně (vzhledově) šokovat. A to byl přesně ten záměr, který takové skupiny a jejich fanoušci měli.

Kdy, kde, jak proč? Aneb trochu historie.
Visual kei nicméně samo o sobě vzniklo mnohem dříve než v roce 1992. Dávno před samotným vznikem zmíněného prvního visual kei časopisu Shoxx (ten vzniká 1990). Visual ke má kořeny konkrétně v polovině 80. let. Je inspirováno punkem, glam metalem, gothic rokem a podobnými směry. Často se přímo uvádí glam rock a hvězdy jako David Bowie a skupina Kiss.
Extrémní důraz je kladen na kostýmy, make-up a též androgynní vzhled.

Prvními průkopníky visual kei byli: D'erlanger, X JAPAN, COLOR.

Dalšími známými skupinami začátků visual kei jsou např. Buck-tick nebo Luna Sea.

Visual kei skupiny to ale na začátku neměly vůbec jednoduché. Právě pro příliš extravagantní vzhled (což pro normálně relativně konzervativní japonskou kulturu musel být opravdu šok) s nimi nechtěly spolupracovat nahrávací studia. No, a jak nejjednodušeji vyřešit takový problém? Založit si vlastní nahrávací studio. Samozřejmě na to ale musíte mít. Yoshiki z X JAPAN zrovna naštěstí získal peníze, tím že prodal matčin podnik, a mohl tedy založit vlastní Extasy Records. Následně vzniká i nahrávací studio Free-Will (založené zpěvákem Color). Tato studia poté produkují i další vznikající visual kei skupiny a tak je tomu až do dnes.
(Časem se vyvinuly i různé subdivize - např. pod Free Will vznikla i PSC Company, která produkuje skupiny jake the GazettE, Alice Nine atd....a před tím, než si založil vlasntí společnost i Miyaviho.)


V druhé polovině 90. let nastal visual kei boom. Visual kei si začíná všímat i mainstream (členové visual kei skupin jsou hosty v běžných zábavných pořadech atd.) a vzniká mnoho nových skupin jako Malice Mizer, Mucc, Dir en grey...

O konci 90. let, s rozpadem úplně původních průkopnických skupin visual kei, lze zároveň hovořit jako o uzavření původní/staré éry visual kei, která se zpětně začala nazývat kote kei (old school).

K nové vlně visual kei se po roce 2000 přidávajíc další skupiny jako např. the Gazette, D'espairRay, Alice Nine, Rentrer en Soi, L'Arc-en-Ciel, Moi dix mois....

Poměrně významným mezníkem jsou roky 2004 a 2005. S prvními j-rock koncerty mimo Japonsko se totiž i visual kei styl stává populární v západním světě. Narůstá o něj zájem zejména v Evropě a Americe.

Moderní visual kei?
Jako každý styl i visual kei se vyvíjí. Je ovlivňováno dobou a všeobecnými trendy.
I u visual kei lze tento trend snadno pozorovat.

Můžeme samozřejmě na vývoj visual kei nahlížet ve dvou rovinách.
Jako individuální visual kei, patřící každé jedné osobě zvlášť (především hovoříme o fanoušcích). To se samozřejmě vyvíjí v průběhu času jak v závislosti na samotných visual kei skupinách, tak na osobní vývoji každého jedince a na všeobecných trendech doby. Každému se většinou časem trochu změní vkus, posouvá se, modeluje do individuálního ideálu. Individuální moderní visual kei jde těžko generalizovat. Je určitě možné říct, že jsme opustili kote-kei a visual kei 80. a 90. let potkáte jen výjimečně. Nicméně dále již shrnout nic nemůžeme. I nyní je běžné čerpat inspiraci v počátcích známých skupina jako Dir en grey a the GazettE, které se datují na přelom 90. let a 2. tisíciletí a zároveň v úplně nových skupinách.

Podíváme-li se na visual kei u j-rockových skupin, jde určitě pozorovat určitá stádia.
Já osobně na čistě subjektivní bázi (hodně to vychází z toho, že jsem s j-rockem začala na začátku 2008) bych nové visual kei (to co následovalo po oldschool - kote kei) dělila do několika fází:
(letopočty jsou pouze orientační)


Fáze "staré visual kei" cca 1997-2004.
(Dir en grey/the GazettE/D'espairsRay)


Fáze "klasické visual kei" cca 2004-2010.
(Dir en grey/the GazettE/D'espairsRay)
(Rentrer en soi/Sadie )

Fáze moderní visual kei 2010 do teď.

Poslední několik let se moderní visual kei skupiny setkávají se silnou kritikou především ze strany svých předchůdců.
Původní myšlenka visual kei "se odlišit" prý byla nahrazena pouze kopírováním jeden druhého.

Já osobně s tím určitě částečně souhlasím. Neplatí to samozřejmě plošně. Najdou se i světlé výjimky.
Nicméně většinou poslední roky se rojí jedna visual kei skupina za druhou. Bohužel všechny znějí stejně a často i vypadají jak naklonované. (Stále si vzpomínám na jednu skupinu..název tedy netuším a myslím, že již dávno neexistuje, která měla 5 členů a každý vypadal jako Ruki z the GazettE v jiném období xDDD).
Tyto skupiny taky nemají většinou moc dlouhou trvanlivost a zakrátko se rozpadají a nahrazují je nové..a cyklus se opakuje.
A mezi tím vším jen občas zazáří nějaká hvězdička originality, která se uchytí.

Proč je visual kei tak populární?

Kromě skutečnosti, že visual kei je způsob je se odlišit, sebevyjádřit a zároveň i kreativně vyžít, hlavní důvodem popularity visual kei je jeho šíře.
V podstatě totiž VISUAL KEI NEMÁ HRANICE.
Jak již jsem psala dříve, vychází z hudebního stylu j-rocku. Proto je ovlivňován styly jako rock, punk, metal atd. a samozřejmě tím, co nosí visual kei skupiny.
Typické jsou tmavé barvy a často převládá černá, doplněna o červenou, fialovou, modrou. Ale není neobvyklé se setkat i s bílou. (Pastelové barvy se zde z pravidla neobjevují. I když pastelově růžové vlasy můžete potkat ;).
(Přijde mi, že s visual kei si často lidé pojí různé kalhoty odkrývající stehna a rukávy, které jsou připnuté. Je to určitě jeden z prvků visual kei, nicméně určitě to není nějaká nutnost, která by musela u každého visual kei outfitu být.)
Speciální místo mají visual kei účesy, které jsou extravagantní a často až přehnaný make-up.
Nicméně neexistuje žádné konkrétní pravidlo, které by nakazovalo, jaký účes se má pro visual kei nosit.

Naopak nositel visual kei má naprostou volnost v tom si vytvořit visual kei vzhled, který mu nejvíce vyhovuje.
Můžete nosit více dívčí nebo více chlapecký visual kei styl. Sukně nebo kalhoty, je to na vás - klidně obojí na jednou ;)
To samé platí o komplikovanosti outfitů. Můžete si libovat v "přehnaných", okázalých visual kei outfitech a nebo zvolit něco obyčejnějšího, střídmějšího. Vše je ve vaší režii.

Např. já osobně jsem se před visual kei odmítala škatulkovat pod jakýkoliv styl.
Jelikož, jak jednou řekla jedna fiktivní postava, když se jí její nadřízených zeptal, proč už není anarchistka:
"Moc pravidel!".
Přesně to byl problém pro mě u jiných stylů. Pokud řeknu, že můj styl je punk, tak se něco předpokládá, pokud řeknu, že je to metal, tak se taky něco předpokládá. U visual kei to většinou jen znamená, že máte rádi j-rock, alternativní modu a tmavé barvy ;) Ale jaký outfit vytvoříte, vám nikdo diktovat nebude. Proto se teď bez obav zařazuju pod visual kei.

Samotnému tomu JAK NA VISUAL KEI se bude věnovat příští článek ;)

Ještě poprosím, pokud byste informace z článku chtěli někam použít - zvěřejnit si na blogu, použít v přednášce - prosím uveďte tento článek jako zdroj. Přeci jen jsem nad tím strávila nějaký ten čas, abych to dala dohromady. ;)
Děkuji :3

V případě jakýchkoliv dotazů se nebojte nepsat ;))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Doubravka Doubravka | E-mail | 2. srpna 2016 v 8:32 | Reagovat

Super článek, těším se na pokračování! I když mi skoro přijde, že když nejsi kluk, tak ti ty hadry moc nesedí, protože dost podstatná část si myslím si je vypadat jako androgyn...což u kluků jde dobře, u holek mi to přijde trochu divný...

2 kvicka kvicka | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 13:42 | Reagovat

[1]:  Prvně děkuji a budu se snažit, aby bylo, co nejdřív;)
Je pravda, že na tom něco je. Ale určitě to není úplně pravda. Znám/znala (dokud se u nás nerozpadla harajuku komunita tady v ČR) jsem relativně dost slečen i ze zahraničí (a teď nemyslím asiatky), které nosí/nosily visual kei a vypadají opravdu dobře.
Zaprvé si určitě nemyslím, že holky nemohou být androgynní. Do hry samozřejmě vstupuje jakou postavu člověk má.(Když má holka košíčky D tak to těžko schová...ale já když si třeba nevezmu podprsenku, tak jsem skoro plochá xD) No a pak (což v podstatě ale platí u každé módy) si člověk taky musí najít, co mu nejvíc sedí (jestli radši bude nosit trička na tělo nebo volná tílka, sukně nebo kalhoty- volné nebo uplé...atd). Nicméně jak jsem psala, visual kei je v tuhle chvíli opravdu strašně rozsáhlé a androgynní vzhled není úplně limitujícím faktorem.
Pomyslně by dokonce šlo i říct, že existuje to víc "holčičí visual kei" (tam pak najdou uplatnění hodně sukně) a to víc "chlapecké visual kei". A naopak pak při rozhodování, které z těhle dvou chce člověk nosit, by nemělo záviset na tom, jestli je holka nebo kluk.
Nicméně je to určitě zajímavá otázka k zamyslení, kdo může a nemůže VK nosit a zkusím se jí v příštím článku víc věnovat ;)

3 Jerrycog Jerrycog | E-mail | Web | 21. června 2020 v 1:31 | Reagovat

Capnour est site e-commerce pour les passionnées de télévision connecté, possibilité de regarder des chaines de télévisions par Iptv ainsi que Netflix, possibilité d’écouter vos musiques préfères avec Spotify et bien plus encore, les possibilités sont énormes.

Le cinéma c’est maintenant en famille et les vidéos sur YouTube sont aussi disponibles rien que pour vous.
Pourquoi payé chère quand on peut faire des économies avec les boxes Android.
La réflexion ne s’impose même pas, c’est un investissent ultra rentable, vous pouvez installer des jeux pour vos enfants, installer la météo, et bien plus encore.

Les box android tv vous attende sur capnour.com, et merci de partager l’url de notre site web - <a href=https://capnour.com/>Capnour.com</a>.

Source Wiki

Android TV est une plateforme multimédia, disponible directement par des télévisions connectées ou des box spéciales à partir de 2015.
Android TV (dont le nom est basé sur le système d'exploitation mobile de Google Android) propose le contenu de Google Play (proposant des applications, des films et des jeux) sur l'écran, on y retrouve des services tel que Netflix, Amazon Prime ou YouTube ainsi que Iptv.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama